Ostatní

3. výročí založení projektu

Pár vět k výročí založení projektu.

Pomalu se blíží přelom července a srpna. K tomu patří výročí založení tohoto projektu. Nyní ukončujeme třetí rok existence a nakousneme čtvrtý. Celkem to utíká, že?:-) Kde jsme byli touhle dobou před třemi roky, jak jsme se od této doby změnili a co nového se naučili? Myslím, že by se měl každý ohlédnout sám. Tento rok se nám tomu přidala další významná věc. Možná nejvýznamnější za poslední tři roky existence projektu. Tou je přechod na placený hosting. Bohužel už nejsme stránky s dvaceti přístupy za den jako na počátku. Rostou nároky na diskový prostor, prostor pro databázi…atd., atd. Jediným úplným řešením byl přechod na placený hosting, který nám poskytne prostor pro další rozvoj. Změny jsou na hlavně v zákulisí a běžný uživatel je pocítí až v budoucnu. Ač se nám to často nepřímo zatajuje, tak každá věc, rozhodnutí..atd. má pozitivní a negativní stránku. První jsem vyjmenoval výše. Nyní také něco k té druhé. Jak už to v životě chodí, tak každá sranda něco stojí. Dříve to byl čas a energie vkládaná do něčeho, co by se dalo souhrnně charakterizovat jako údržba a starání se o bezproblémový chod projektu. Vlastně tedy nehmotné věci. Nyní se přidal faktor alespoň částečně hmotný a tím jsou peníze.Pouze pro informaci uvedu, že cena jenom za samotný hosting na jeden rok se pohybuje přibližně uprostřed intervalu (500kč,1000kč). Asi by bylo vhodné ať si každý zapřemýšlí, jak je pro něj tato suma veliká a jestli by jí investoval také. Z toho plyne, že když peníze na jedné straně do systému dodávány, tak by měli na druhé straně i ze systému vystupovat. Část z vás už se asi dovtípila, že to, co by mělo zajišťovat vystupující peníze, jsou uživatelé systému. Není nutné se obávat komercionalizace projektu, jeho zahlcení reklamou či zavedení placeného přístupu. Zatím je vše ve stádiu úvah a realizace je v dlouhodobém výhledu. Čili nic aktuálního.

Předcházející věty zní optimisticky a pohodově jakoby snad neexistovali žádné problémy. Za tři roky existence se určitě nějaké problémy vyskytnou, ale až do tohoto roku by byly vždycky pouze drobné problémy jako např. nefunkčnost hostingu či arogance pár jedinců. V poslední měsících se bohužel problémy prohlubují a ukazují se negativa, která pramení z toho, že do toho projektu mám přístup celá veřejnost. Hlavně ve fóru se projevuje podobná situace jako na našich silnicích. Většina dodržuje pravidla. Minoritní skupina pravidla porušuje a nemá vůli situaci zlepšit. Vymlouvá se na lenost a neschopnost. Bohužel stejně jako na silnicích na tuto skupinu platí pouze tvrdá opatření. Je to smutné, ale je to tak. V první fázi byly problémy s přílišnou vulgaritou ve fóru. Tu se za pomoci tvrdých opatření povedlo dostat na rozumnou míru. Nyní je problém s absolutní ignorací interpunkce a naprosto prasácký styl psaní. Je naprosto příšerné se v těchto příspěvcích orientovat a něco z nich vyčíst. Možná by rebelující minorita mohla argumentovat: „Číst si to po sobě budeme sami, tak je to jedno“. Bohužel je tu i jeden další faktor. Tím je práce realizačního týmu, který se stará o klidný chod fóra. Ten musí vaše příspěvky číst a také na ně někdy odpovídat. Čas, který bychom mohli využívat k rozšiřování osobní případně pracovního života či k odpočinku, trávíme u počítače bez nároku na nějakou hmotnou odměnu. Jedinou odměnou je nám dobrý pocit, že někomu pomůžeme. Může se stát, že negativní pocity převýší ty pozitivní, chuť pracovat se ztratí a projekt bude ukončen.

Tím bych se rád dostal k poslední věci. Už několikrát jsem se setkal s několika trpkými otázkami. Proč například není sraz? Proč nejsou nějaké komunitní věci jako např. trička,samolepky atd.? Komunita je taková, jací jsou její členové. Nás realizační tým vám nemůže vše servírovat až pod nos. Musíte se také snažit sami. Spolupráci jsme se nikdy nebránili a vždy vám vyšli maximálně vstříc. Nyní na konci by možná stálo za to, abych se jal odpovědět na otázky, které jsem položil na začátku. Před třemi roky jsem s celkem dobrý výsledkem ukončil gymnázium a stál zatím před největší pracovní výzvou – VŠ. Přes pár neúspěchů se mi v ní daří obstát. Na předělu těchto etap jsem se rozhodl vytvořit stránky, které by byly lepší než všechny ostatní. Vždy jsem si myslel, že pokud člověk něco chce a udělá proto vše, co může, tak se nakonec do cíle dostane. Bohužel jistá zkušenost v mém životě mi dala ochutnat, že může zůstat stát pod vrcholem bez možnosti ho dosáhnout a bezmocně se na něj dívat, ač udělal maximum. To není ale náš případ. Stoupáme po hřebeni nahoru a záleží na komunitě, jestli se dostaneme na úroveň němců, maďarů či výše.

Uvidíme,kde budeme za tři roky až budu psát tuto ne moc dobrou slohovou práci snad znovu. Na konci bych chtěl poděkovat druhému členovi tvůrčímu týmu Martymu za pomoc při naplnění stránek a práci ve fóru. Další dík patři externímu členu týmu Areian. Nyní vykročme do dalších tří let se vztyčenou hlavou a se snahou na sobě pracovat.

Autor: Martin
Datum: 31.3.2007

Zpět do sekce

Anketa

Využili jste naši Databázi servisů?

1323(58%)
 
287(13%)
 
652(29%)
 
Celkem 2263 hlasů.

Chat

1 uživatel online

Vyhledávání

Odkazy

McLaren Unofficial Fan Site
Pro řidiče suverény...
motoride
motorky
[.:MotorBook.cz:.]
www.JAWAmania.info
Simson na fotce
MZ-CENTER
Honda CBR 125 Czech Forum :: Fórum
Simson klub Plzeň

© Tomáš Roštejnský 2006-2007